Yay İmalatı

Çekme Yayları

Çekme yayları (ing. Tension Springs) yuvarlak telden birbirine bitişik olarak sarılan, uçları genellikle çengel veya halka şeklinde imal edilen yaylardır.

Çekmeye karşı direnç gösteren bu yaylar, genel olarak sarımları kapalı şekilde (TS1442) üretilir. Çekme yayları imalatı 0.10 mm. – 45.00 mm. arasında yapılabilir.

Çekme yayı, germe yayı, gergi veya gerdirme yayı, çekici yay, kapalı yay olarak ta adlandırılır.

Çekme yaylarda maksimum dayanıklılığa ulaşmak için uygulanan ısıl işlem; malzemenin güvenilirliği, ömrü ve performansı açısından çok önemlidir. Yayın performansı açısından ısıl işlemin hesaplanmış süre ve derecede uygulaması ve bu işlemin kalibrasyonu periyodik olarak yapılan fırınlarda ve kontrol altında yapılması gerekmektedir. Isıl işlemin; hava sirkülasyonlu otomatik fırınlarda, kontrollü ve uluslararası standartlarda gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.

Her boyda ve gerginlik derecesinde, istenen çekme kuvvetine uygun üretim yapan çekme yayı imalatçıları mevcuttur.

Çekme yayı kullanılan sektörlerin başlıcaları; maden makine sanayi, ağır iş makine sanayi, demir çelik sanayi, otomotiv & yedek parça sanayi, tarım makine sanayi, savunma sanayi, gemi sanayi, demir yolları vagon sanayi, inşaat makine ve ekipman sanayi, beyaz eşya sanayi, madeni eşya sanayi, spor malzemeleri ve ekipmanları, oyuncak sanayi, otomasyon makine sanayi, gıda ve ambalaj makinaları sanayi, elektrik ve elektronik sanayi, ısıtma & soğutma sanayi, bisiklet ve motosiklet yedek parça sanayi olarak sayılabilir.

Çekme Yayları Uç Tasarımı

Çekme yayların uç kısımları kullanıldıkları yere göre farklı kanca şekillerinde imal edilir. Çekme yayların ucundaki çengellerin hem burulma hem de eğilmeye maruz kaldığı için çengel kısmındaki gerilmelerin optimum düzeyde tutulması gerekir.

çekme yayı uç kıvrım şekilleri

Çekme yayı, germe yayı üretimi için gerekli değerler şunlardır:
çekme yayı teknik resim

çekme yay teknik çizim

  • Malzeme türü ve kalitesi
  • Tel çapı (d)
  • İç çap veya dış çap
  • Kanca dahil yay serbest boyu
  • Kanca hariç gövde boyu
  • Toplam tur, halka sayısı
  • Yay çekme boy ölçüsü, f1-f2 ölçüsü
  • Yüzey koruma, kaplama var / yok

Çekme Yay Örnekleri, Germe Yayı Resimleri, Çekme Yay Katalog

Çekme yayları Ankara, İstanbul, İzmir Konya, Kayseri imalatçı firmalar listesi :

İstanbul çekme yayı üreticileri :